Wymiana rozrusznika
2022.12.01

Wymiana rozrusznika

Wymiana rozrusznika w ciężarówce w Radomiu

W miejscowości Radom doszło do awarii rozrusznika w ciężarówce. Na miejsce awarii został wysłany serwis mobilny, okazało się że potrzebna jest wymiana rozrusznika. Całość usługi na miejscu trwała około 2 godzin. Rozrusznik to wytrzymałe i proste urządzenie, które w krótkim czasie wykonuje trudną pracę uruchomienia dużo większego silnika. Poddawany wysokim obciążeniom wielokrotnie, w końcu może ulec awarii.

Masz podobny problem? Zadzwoń do nas. Numer do naszego mobilnego serwisu TIR to 605 599 506 lub numer do pomocy drogowej TIR 608 527 794.

Objawy awarii rozrusznika

Oto najczęstsze objawy i przyczyny awarii rozrusznika:

  1. Rozrusznik nie chce drgnąć . To wbrew pozorom częsta awaria, jednak niekoniecznie rozrusznika. Zazwyczaj  problem leży w układzie sterującym jego pracą. W starszych samochodach często przyczyna jest banalna – brak połączenia elektrycznego, nierzadko z masą. Czasem  skorodowany przewód masowy po prostu się zrywa i luźno wisi obok urządzenia.  Często występuje taka sytuacja, że po przekręceniu kluczyka migają lub przygasają kontrolki.  W większości  przypadków winowajcą jest rozładowany akumulator.
  2.  Rozrusznik stuka, ale nie kręci. W przypadku rozładowanego częściowo akumulatora, można się też spodziewać serii krótkich stuknięć zamiast kręcenia rozrusznika. Zbyt niskie napięcie powoduje, że włącznik elektromagnetyczny tak się zachowuje. Pojedyncze stuknięcie to również jeden z objawów zużycia tego elementu. Podobnie rozrusznik zachowuje się wtedy, gdy zawieszą się lub zużyją szczotki.
  3. Rozrusznik działa, ale nie obraca wałem korbowym. Rozrusznik jest połączony z wałem  korbowym za pośrednictwem koła zamachowego z wieńcem zębatym. Ma zębatkę o niewielkiej średnicy, która generuje bardzo niskie przełożenie z dużym wieńcem. Tym samym, niewielkie urządzenie może rozkręcić do rozruchu duży silnik. Niestety bywa tak, że z powodu awarii mechanizmu sprzęgającego, koło rozrusznika nie jest w stanie się zazębić z wieńcem zębatym silnika. Winę za tą sytuację mogą ponosić także widełki sprzęgające.
  4. Rozrusznik kręci się zbyt wolno . Najczęstszą przyczyną takiego zachowania jest niski poziom naładowania akumulatora lub słaby kontakt styków elektrycznych. Niekoniecznie tych łączących urządzenie z akumulatorem. Wystarczą zabrudzone klemy na akumulatorze, by prąd zaczął „uciekać”.
  5. Rozrusznik działa, ale hałasuje. Zwykle hałas podczas pracy rozrusznika jest objawem jego znacznego zużycia. Często dotyczy to tulei mechanizmu sprzęgającego, ale niepożądane dźwięki wydaje także zębnik z zużytymi już zębami. Jeżeli nie zazębia się prawidłowo z wieńcem koła zamachowego, również może hałasować
  6. Rozrusznik się kręci po uruchomieniu silnika. W ten sposób szybko dojdzie do zniszczenia rozrusznika, dlatego należy działać szybko. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zacięcie włącznika, zablokowanie zespołu sprzęgającego lub awaria stacyjki.

Wymiana rozrusznika Radom

Jeśli zauważyłeś w swoim aucie niepokojące objawy awarii rozrusznika zalecamy kontakt z naszą firmą PIT STOP Lipnik serwis samochodów ciężarowych i mobilny serwis TIR 24H wraz z pomocą drogową aut ciężarowych 24H. Przed wyjazdem do klienta nasz mobilny mechanik zabiera niezbędne części, by na miejscu nic nas nie zaskoczyło. Posiadamy dostęp do oryginalnych części jak i tańszych zamienników, na które jest oczywiście gwarancja producenta.

Stawiamy bardzo duży nacisk na jakość naszych usług, dlatego działamy błyskawicznie i przede wszystkim skutecznie, by samochód ciężarowy mógł wrócić w dalszą trasę. Działamy w miejscowościach takich jak: Sandomierz, Staszów, Opatów, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Łoniów, Łagów, Szydłów, Połaniec, Pińczów, Annopol, Ożarów,, Starachowice, Skarżysko Kamienna, Ostrowiec Świętokrzyski, Janów Lubelski i inne na terenie woj. świętokrzyskiego i w szczególnych przypadkach Polski i całej Europy. Dzięki usłudze mobilnego serwisu TIR, warsztatu mobilnego, mechanika mobilnego TIR, mobilnego serwisu ciężarówek, mobilnej naprawy TIR i pomocy drogowe TIR możesz zaoszczędzić czas i pieniądze.